Ekonomi Kaynakları

Bu sayfada, ekonomi ile ilgili eğitici yayınlar yapan ve/veya güncel gelişmelerin takip edilebileceği kaynakları derlemeye çalışacağız. Öncelikle, buradaki kaynakların hiçbirinin görüşlerine bütünüyle kefil olmadığımızı ve olamayacağımızı, kurumların ve şahısların beyanlarında daima kendine subjektif pozisyonlarından ve insan olmalarından ötürü hata payı olduğunu ifade etmek isteriz. Bunun yanında, kaynakları tanıtırken içerikle ilgili yorumlarımız da şahsi değerlendirmelerimiz olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

Linklere tıklayarak sayfalara ulaşabilirsiniz. Her ne kadar güncel tutmaya gayret etsek de bazen siteler yenilenmekte ve linkler hükümsüz kalabilmektedir. Bu durumda ilgili ifadeyi arama motorunda aratıp içeriğe ulaşabilirsiniz.

Aracı Kurumlar ve Bankalar

Aracı kurum ve bankaların raporları genelde benzer formattadır. Günlük, haftalık ve aylık raporlar, uzunluğuna göre ayrıntısı artacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Dönem dönem ise, konu/piyasa/şirket bazlı analizler yapılmakta, hisse önerileri yer almaktadır. Ekseriyeti, meselelere dair yorumlardan ziyade olan biteni objektif verilerle ve belli bir kavramsal dil ekseninde anlatan bülten suretinde olduğundan, yeni başlayanlar için çok anlaşılır olmayabilir. Herhangi bir kurumu takip etmenin diğerinden çok farklı olmayacağını ve önemli olanın düzenli takip etmek olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca, aracı kurum raporlarının, makroekonomi öğrenmek isteyen biri için biraz fazlaca borsa odaklı olabileceğini de söylenebilir. Örneğin bu raporlardaki teknik analizler veya ayrıntılı şirket değerlendirmeler -çok büyük şirketlerin ülkenin makroekonomik durumu hakkında fikir verebilmesi haricinde- ilgilisi dışında çok da anlamlı sayılmaz.

İş Yatırım Araştırma Raporları:

Ak Yatırım Raporlar:

QNB Finansbank Ekonomi Bültenleri:

TSKB Araştırma Raporları:

Youtube Kanalları

İntegral Forex TV:

İş Yatırım:

Şahsi Bloglar

Güncel gelişmelere dair kişilerin şahsi görüşlerini içeren yazılardır. Genel olarak, bir kurumsal sorumluluk angajmanı olmadığı için yazarların yorum ve değerlendirmelerini daha açık biçimde yazabildiğini ancak bu avantajına mukabil, konuyu bilmeyenler için daha kolay yanlışa sevk edilme ihtimali olduğunu belirtmek isteriz.

Kurumsal Bloglar

İş Yatırım:

TCMB Merkezin Güncesi: Güncel gelişmelerden ziyade, çeşitli iktisadi meselelerle ilgili konu bazlı analizlerin ağırlıkta olduğu bir blogdur. Teknik yönü nispeten ağır denebilir. İktisadi kavramlara hakim olmadan anlaşılması zor sayılabilir.

Twitter hesapları

Köşe Yazarları